The Peugeot Ludix 2 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.90 HP (2.8 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential aspect. The Peugeot Ludix 2 50 features a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank, ensuring efficient fuel economy for your rides.
Preventative care is essential to keep your Peugeot Ludix 2 50 in top condition. Common service items consist of spark plugs. With regular servicing, your Ludix 2 50 can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Ludix 2 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 10 and the Rear Tyre size is 100/80 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.90 HP (2.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 70.0 kg (153,53 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |