The Ducati Monster 620 ie Dark Single Disc is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 8250 RPM, 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key feature. The Ducati Monster 620 ie Dark Single Disc includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel injection system, delivering excellent mileage for your rides.
Preventative care is vital to keep your Ducati Monster 620 ie Dark Single Disc running smoothly. Essential service parts comprise brake pads. With the right parts, your Monster 620 ie Dark Single Disc can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 620 ie Dark Single Disc Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |