The Honda FES 250 Foresight is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Honda FES 250 Foresight running smoothly. Common service items consist of air filters. With the right parts, your FES 250 Foresight can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |