The Malaguti Ciak Master 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.10 HP (7,36 kW)) @ 7500 RPM, 12.10 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical consideration. The Malaguti Ciak Master 200 is fitted with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to keep your Malaguti Ciak Master 200 in top condition. Common service items comprise sprockets. With the right parts, your Ciak Master 200 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.10 HP (7,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 12.10 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |