The Polini 910 GP4 Air Junior is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.69 ccm (2,41 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.20 HP (3.1 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for keeping your Polini 910 GP4 Air Junior running smoothly. Frequently replaced components include clutch plates. Through proper maintenance, your 910 GP4 Air Junior can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Polini 910 GP4 Air Junior Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - R6.5 and the Rear Tyre size is 90/65 - R6.5 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.69 ccm (2,41 cubic inches) |
| Power: | 4.20 HP (3.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 20.5 kg (44,97 pounds) |
| Length: | 940 mm (36,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc. 130 |