The Harley Davidson FXDF Dyna Fat Bob is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is an essential aspect. The Harley Davidson FXDF Dyna Fat Bob is fitted with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, offering efficient performance during your journeys.
Routine service is important for maintaining your Harley Davidson FXDF Dyna Fat Bob performing at its best. Frequently replaced components consist of batteries. By using genuine parts, your FXDF Dyna Fat Bob will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 127.00 Nm (12,84 kgf-m or 93,23 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 305.0 kg (669,04 pounds) |
| Length: | 2330 mm (91,24 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston |