The Honda CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 118.14 HP (85,77 kW)) @ 13500 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 11250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical feature. The Honda CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, giving reliable fuel economy for your rides.
Preventative care is important to maintain your Honda CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica in peak form. Regular replacement items comprise brake pads. Through proper maintenance, your CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 118.14 HP (85,77 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 11250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |