The Kawasaki ER 6n ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin, 8 Valve type of engine.
This engine has 71.07 HP (51,64 kW)) @ 85000 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key aspect. The Kawasaki ER 6n ABS comes with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, providing optimal efficiency on the road.
Proper upkeep is important to keep your Kawasaki ER 6n ABS running smoothly. Common service items include batteries. By using genuine parts, your ER 6n ABS will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki ER 6n ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.07 HP (51,64 kW)) @ 85000 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 8 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs, dual piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220 mm petal disc, single piston caliper |