The Yamaha TZ 125 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 44.00 HP (31,94 kW)) @ 12250 RPM, 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 12000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for keeping your Yamaha TZ 125 operating reliably. Essential service parts involve batteries. With the right parts, your TZ 125 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TZ 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 95/70 - R17 and the Rear Tyre size is 125/55 - R17 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (31,94 kW)) @ 12250 RPM |
| Torque: | 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | 7.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 71.2 kg (156,22 pounds) |
| Length: | 1828 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |