The Tank Sports 250E is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 16.60 HP (12.1 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for ensuring your Tank Sports 250E performing at its best. Regular replacement items comprise clutch plates. With regular servicing, your 250E will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports 250E Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 16.60 HP (12.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 2261 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |