The Kawasaki ZN 700 LTD Shaft is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 694.00 ccm (42,14 cubic inches) In-line four, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important factor. The Kawasaki ZN 700 LTD Shaft is fitted with a 13.90 litres (3,65 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, ensuring consistent performance for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Kawasaki ZN 700 LTD Shaft running smoothly. Essential service parts involve spark plugs. With regular servicing, your ZN 700 LTD Shaft can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ZN 700 LTD Shaft Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 61H and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 67H so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 694.00 ccm (42,14 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.90 litres (3,65 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1984 |
| Weight: | 217.0 kg (476,01 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. single piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |