The Derbi Mulhacen Caf 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Derbi Mulhacen Caf 125 is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, delivering consistent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Derbi Mulhacen Caf 125 operating reliably. Common service items include spark plugs. Using quality components, your Mulhacen Caf 125 can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Derbi Mulhacen Caf 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 2222 mm (87,06 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |