The Kawasaki Ninja 100RR is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 100.00 ccm (6,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 10 RPM, 17.89 Nm (1,79 kgf-m or 13,13 ft.lbs) @ 9 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Kawasaki Ninja 100RR comes with a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and uses a Rotary valves fuel management system, providing good fuel economy for your rides.
Routine service is key for ensuring your Kawasaki Ninja 100RR operating reliably. Essential service parts involve brake pads. Through proper maintenance, your Ninja 100RR will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Ninja 100RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 17 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 100.00 ccm (6,07 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 10 RPM |
| Torque: | 17.89 Nm (1,79 kgf-m or 13,13 ft.lbs) @ 9 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Rotary valves |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 128.0 kg (280,79 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |