The Kymco People 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.19 HP (7,36 kW)) @ 7000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6100 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Kymco People 150 in peak form. Frequently replaced components include brake pads. Using quality components, your People 150 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco People 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 16 and the Rear Tyre size is 100/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7,36 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 111.0 kg (243,48 pounds) |
| Length: | 1949 mm (76,32 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |