The Malaguti Ciak Master 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7900 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential consideration. The Malaguti Ciak Master 150 is equipped with a fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, providing optimal fuel economy for your rides.
Proper upkeep is key for keeping your Malaguti Ciak Master 150 performing at its best. Regular replacement items consist of clutch plates. Using quality components, your Ciak Master 150 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7900 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |