The Piaggio XEvo 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 33.00 HP (23,98 kW)) @ 7250 RPM, 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key aspect. The Piaggio XEvo 400 is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Piaggio XEvo 400 operating reliably. Frequently replaced components include drive chains. Using quality components, your XEvo 400 can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Piaggio XEvo 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/70 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 33.00 HP (23,98 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | 2184 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |