The Honda SH 300i Sporty is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 279.10 ccm (16,94 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 8250 RPM, 26.00 Nm (2,69 kgf-m or 19,10 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key aspect. The Honda SH 300i Sporty is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, ensuring good fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Honda SH 300i Sporty in top condition. Common service items consist of sprockets. With the right parts, your SH 300i Sporty will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 279.10 ccm (16,94 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 26.00 Nm (2,69 kgf-m or 19,10 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 161.8 kg (354,92 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |