The Hyosung GT 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 27.49 HP (20,00 kW)) @ 10250 RPM, 21.04 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
When riding, the tank size is a key factor. The Hyosung GT 250 comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, providing optimal range during your journeys.
Preventative care is vital to keep your Hyosung GT 250 in top condition. Frequently replaced components consist of batteries. Using quality components, your GT 250 can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 27.49 HP (20,00 kW)) @ 10250 RPM |
| Torque: | 21.04 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |