The Aprilia RSV Mille is a 4 stroke, Sport bike with a 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 128.00 HP (92,93 kW)) @ 9500 RPM, 101.00 Nm (10,25 kgf-m or 74,13 ft.lbs) @ 7250 RPM and a top speed of 270.0 km/h (166,96 mph)
When riding, the gas tank is an essential aspect. The Aprilia RSV Mille comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency on the road.
Regular maintenance is vital for ensuring your Aprilia RSV Mille in peak form. Popular maintenance parts comprise drive chains. Through proper maintenance, your RSV Mille can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Aprilia RSV Mille Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 128.00 HP (92,93 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 101.00 Nm (10,25 kgf-m or 74,13 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 270.0 km/h (166,96 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |