The Keeway TX50 Enduro is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.86 HP (1,39 kW)) @ 5500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Keeway TX50 Enduro comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, providing reliable efficiency on the road.
Regular maintenance is important to keep your Keeway TX50 Enduro operating reliably. Popular maintenance parts involve spark plugs. Using quality components, your TX50 Enduro will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Keeway TX50 Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 21 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.86 HP (1,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 94.0 kg (206,16 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |