The Dafier DFE 200GY is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 200.00 ccm (12,14 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8.3 kW and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Dafier DFE 200GY in peak form. Regular replacement items comprise brake pads. Through proper maintenance, your DFE 200GY can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 200.00 ccm (12,14 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2145 mm (83,98 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |