The Nipponia Ezio 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.75 HP (2,69 kW)) @ 7500 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an essential factor. The Nipponia Ezio 50 features a 20.81 litres (5,47 gallons) fuel tank, offering reliable performance on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your Nipponia Ezio 50 performing at its best. Essential service parts involve brake pads. With regular servicing, your Ezio 50 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Nipponia Ezio 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 120/70 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 3.75 HP (2,69 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.81 litres (5,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |