The Honda Magna 50 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.90 HP (2,79 kW)) @ 8000 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important feature. The Honda Magna 50 includes a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and features a OHC fuel injection system, providing reliable efficiency for your adventures.
Routine service is key for maintaining your Honda Magna 50 operating reliably. Essential service parts comprise fuel filters. With regular servicing, your Magna 50 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.90 HP (2,79 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |