The DB Motors Super Sport is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical consideration. The DB Motors Super Sport is equipped with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, giving optimal range during your journeys.
Routine service is essential for maintaining your DB Motors Super Sport in top condition. Frequently replaced components involve drive chains. With the right parts, your Super Sport will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 43.5 kg (95,42 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |