The Suzuki GS 50 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.96 HP (3,58 kW)) @ 8500 RPM, 4.30 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical aspect. The Suzuki GS 50 features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, giving good range for your rides.
Scheduled maintenance is important for keeping your Suzuki GS 50 performing at its best. Frequently replaced components consist of brake pads. With regular servicing, your GS 50 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Suzuki GS 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - 14 and the Rear Tyre size is 80/90 - 14 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.96 HP (3,58 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 4.30 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 69.0 kg (151,34 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |