The Kawasaki Vulcan 900 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 903.00 ccm (54,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The Kawasaki Vulcan 900 Classic features a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing consistent mileage for your adventures.
Proper upkeep is key to keep your Kawasaki Vulcan 900 Classic in top condition. Popular maintenance parts involve oil filters. With regular servicing, your Vulcan 900 Classic will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Vulcan 900 Classic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (54,82 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 82.44 Nm (8,36 kgf-m or 60,50 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 253.1 kg (555,11 pounds) |
| Length: | 2464 mm (96,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |