The Kawasaki Concours 14 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
When riding, the gas tank is a key aspect. The Kawasaki Concours 14 is equipped with a 21.95 litres (5,77 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, delivering efficient efficiency during your journeys.
Preventative care is important for maintaining your Kawasaki Concours 14 in peak form. Regular replacement items include oil filters. Using quality components, your Concours 14 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Concours 14 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 100.30 Nm (10,15 kgf-m or 73,63 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.95 litres (5,77 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 274.9 kg (602,97 pounds) |
| Length: | 2271 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |