The Vento V Thunder XL is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 24.07 HP (17,51 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical consideration. The Vento V Thunder XL is fitted with a 12.98 litres (3,41 gallons) fuel tank, providing good mileage for your rides.
Preventative care is important for maintaining your Vento V Thunder XL in peak form. Popular maintenance parts involve fuel filters. By using genuine parts, your V Thunder XL will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Vento V Thunder XL Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 21 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 24.07 HP (17,51 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.98 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 170.1 kg (373,13 pounds) |
| Length: | 2309 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |