The Keeway RX3 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.80 HP (9,25 kW)) @ 13500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important feature. The Keeway RX3 includes a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel injection system, delivering good fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Keeway RX3 operating reliably. Popular maintenance parts comprise brake pads. With the right parts, your RX3 will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 12.80 HP (9,25 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1360 mm (53,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |