The Kawasaki Z750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Kawasaki Z750 comes with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, offering consistent range for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your Kawasaki Z750 performing at its best. Common service items include clutch plates. Using quality components, your Z750 will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Z750 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 8300 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 207.0 kg (454,12 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |