The Bimota DB5 Borsalino is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1079.00 ccm (65,51 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM, 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Bimota DB5 Borsalino is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel management system, giving good efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary to maintain your Bimota DB5 Borsalino in peak form. Regular replacement items include clutch plates. Through proper maintenance, your DB5 Borsalino can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Bimota DB5 Borsalino Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1079.00 ccm (65,51 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo, gold |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo, gold |