The Puch Maxi Sport is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 48.80 ccm (2,97 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.50 HP (1,09 kW)) @ 4500 RPM, 2.08 Nm (0,20 kgf-m or 1,49 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 40.2 km/h (24,88 mph)
Routine service is essential to keep your Puch Maxi Sport operating reliably. Essential service parts consist of sprockets. Through proper maintenance, your Maxi Sport will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Puch Maxi Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2/0 - 17 and the Rear Tyre size is 2/0 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 48.80 ccm (2,97 cubic inches) |
| Power: | 1.50 HP (1,09 kW)) @ 4500 RPM |
| Torque: | 2.08 Nm (0,20 kgf-m or 1,49 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 40.2 km/h (24,88 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1977 |
| Weight: | 39.0 kg (85,57 pounds) |
| Length: | 1700 mm (66,57 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |