The Moto Guzzi Jackal is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential aspect. The Moto Guzzi Jackal comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, providing good range for your rides.
Proper upkeep is key for maintaining your Moto Guzzi Jackal running smoothly. Frequently replaced components comprise air filters. Through proper maintenance, your Jackal can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |