The Moto Guzzi Breva 1200 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7800 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important factor. The Moto Guzzi Breva 1200 Sport features a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, providing efficient performance for your rides.
Preventative care is essential to maintain your Moto Guzzi Breva 1200 Sport in peak form. Common service items involve oil filters. Using quality components, your Breva 1200 Sport can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Breva 1200 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 229.0 kg (502,38 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Twin stainless steel floating disc, wave type, ?? 320 mm, 4 opposed pistons |
| Rear Brakes: | Single disc. Single steel fixed disc, ?? 282 mm, floating caliper with 2 parallel pistons |