The Hyosung GT650S is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Oil and air cooled 674.00 ccm (40,92 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 78.00 HP (56.9 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key feature. The Hyosung GT650S includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, ensuring excellent performance for your adventures.
Proper upkeep is necessary for keeping your Hyosung GT650S operating reliably. Common service items include drive chains. Through proper maintenance, your GT650S will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT650S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 674.00 ccm (40,92 cubic inches) |
| Power: | 78.00 HP (56.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |