The DB Motors Super Sport 12 14 inch wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important feature. The DB Motors Super Sport 12 14 inch wheels is fitted with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, providing optimal range on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your DB Motors Super Sport 12 14 inch wheels running smoothly. Essential service parts involve clutch plates. By using genuine parts, your Super Sport 12 14 inch wheels can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for DB Motors Super Sport 12 14 inch wheels Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 14 and the Rear Tyre size is 3.00 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 43.5 kg (95,42 pounds) |
| Length: | 1455 mm (57,01 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 175 disc brake with hydraulic master |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |