The MV Agusta Brutale Serie Oro is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 748.93 ccm (45,47 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.25 HP (90,94 kW)) @ 12500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical aspect. The MV Agusta Brutale Serie Oro comes with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, giving optimal fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your MV Agusta Brutale Serie Oro in top condition. Essential service parts consist of drive chains. Through proper maintenance, your Brutale Serie Oro will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta Brutale Serie Oro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.93 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 125.25 HP (90,94 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 178.6 kg (391,83 pounds) |
| Length: | 2026 mm (79,40 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |