The Honda PC 800 Pacific Coast is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 798.00 ccm (48,45 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 57.00 HP (41,39 kW)) @ 6500 RPM, 65.70 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 172.2 km/h (106,47 mph)
When riding, the gas tank is a key consideration. The Honda PC 800 Pacific Coast includes a 15.89 litres (4,18 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, providing efficient efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Honda PC 800 Pacific Coast in top condition. Common service items include fuel filters. With the right parts, your PC 800 Pacific Coast will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda PC 800 Pacific Coast Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 17 and the Rear Tyre size is 140/80 - 16or15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48,45 cubic inches) |
| Power: | 57.00 HP (41,39 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 65.70 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 172.2 km/h (106,47 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.89 litres (4,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 272.6 kg (598,00 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |