The Yamaha Versity 300 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 264.00 ccm (16,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.38 HP (14,83 kW)) @ 7500 RPM, 21.60 Nm (2,19 kgf-m or 15,82 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical aspect. The Yamaha Versity 300 comes with a 10.90 litres (2,87 gallons) fuel tank, ensuring consistent performance on the road.
Preventative care is necessary for maintaining your Yamaha Versity 300 running smoothly. Common service items include drive chains. Using quality components, your Versity 300 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Versity 300 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 14 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 264.00 ccm (16,03 cubic inches) |
| Power: | 20.38 HP (14,83 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.60 Nm (2,19 kgf-m or 15,82 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.90 litres (2,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 164.0 kg (359,79 pounds) |
| Length: | 2037 mm (79,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |