The Izuka DP200 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11.7 kW and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Izuka DP200 operating reliably. Popular maintenance parts comprise batteries. With regular servicing, your DP200 can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |