The Moto Guzzi Nevada 750 Touring is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 48.28 HP (35,02 kW)) @ 6800 RPM, 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key factor. The Moto Guzzi Nevada 750 Touring is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, offering excellent range during your journeys.
Proper upkeep is vital to keep your Moto Guzzi Nevada 750 Touring operating reliably. Regular replacement items comprise clutch plates. With regular servicing, your Nevada 750 Touring can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Nevada 750 Touring Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - V18 and the Rear Tyre size is 130/90 - V16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 48.28 HP (35,02 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |