The Peugeot TKR 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.13 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.20 HP (3.1 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important factor. The Peugeot TKR 50 includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering consistent performance for your rides.
Routine service is vital to maintain your Peugeot TKR 50 running smoothly. Common service items include brake pads. With the right parts, your TKR 50 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Peugeot TKR 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.13 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.20 HP (3.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1760 mm (68,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |