The KTM 990 Super Duke Orange is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential feature. The KTM 990 Super Duke Orange comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, providing excellent efficiency during your journeys.
Routine service is crucial for keeping your KTM 990 Super Duke Orange in peak form. Regular replacement items comprise sprockets. By using genuine parts, your 990 Super Duke Orange will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for KTM 990 Super Duke Orange Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 184.0 kg (403,67 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 1-piston caliper |