The Kymco 150 Stryker Offroad is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Kymco 150 Stryker Offroad running smoothly. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Using quality components, your 150 Stryker Offroad will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco 150 Stryker Offroad Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |