The Harley Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide is a 4 stroke, Custom bike with a 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the tank size is a critical consideration. The Harley Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide is equipped with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, ensuring efficient performance for your adventures.
Proper upkeep is important for ensuring your Harley Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide operating reliably. Essential service parts include air filters. Using quality components, your FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 292.6 kg (641,78 pounds) |
| Length: | 2360 mm (92,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |