The Moto Morini Corsaro Avio is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 8500 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 10400 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key factor. The Moto Morini Corsaro Avio features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, ensuring good efficiency for your rides.
Proper upkeep is necessary to keep your Moto Morini Corsaro Avio in peak form. Essential service parts comprise fuel filters. With regular servicing, your Corsaro Avio can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Morini Corsaro Avio Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 10400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |