The Ducati Monster 620 DARK ie is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 9500 RPM, 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The Ducati Monster 620 DARK ie includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel management system, offering reliable fuel economy for your rides.
Proper upkeep is key to keep your Ducati Monster 620 DARK ie performing at its best. Regular replacement items include batteries. With regular servicing, your Monster 620 DARK ie will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 620 DARK ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |