The KTM 640 LC4 SUPERMOTO PRESTIGE is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.64 HP (39,00 kW)) @ 7000 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The KTM 640 LC4 SUPERMOTO PRESTIGE comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel management system, offering consistent mileage for your adventures.
Proper upkeep is necessary to maintain your KTM 640 LC4 SUPERMOTO PRESTIGE in peak form. Popular maintenance parts involve brake pads. By using genuine parts, your 640 LC4 SUPERMOTO PRESTIGE can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for KTM 640 LC4 SUPERMOTO PRESTIGE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 53.64 HP (39,00 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |