The Hyosung GT125 Naked GT125 Comet is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.21 HP (10,35 kW)) @ 10500 RPM, 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical consideration. The Hyosung GT125 Naked GT125 Comet is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, offering efficient mileage for your adventures.
Proper upkeep is essential for ensuring your Hyosung GT125 Naked GT125 Comet in peak form. Frequently replaced components comprise clutch plates. By using genuine parts, your GT125 Naked GT125 Comet will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.21 HP (10,35 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |