The MBK Cityliner 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important feature. The MBK Cityliner 125 is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency on the road.
Proper upkeep is essential to maintain your MBK Cityliner 125 operating reliably. Frequently replaced components include clutch plates. Using quality components, your Cityliner 125 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MBK Cityliner 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |